DCLAYF 4-H Winners

Denton County Youth Fair 2019 Winners

Livestock Skillathon
Campell Real Junior Champion
Zachary Griffeth Intermediate Champion
Abbey Lawrence 2nd Place Junior
Bryce Borchardt 2nd Place Intermediate
Channing Pieniazek 2nd Place Senior
Horse Show
Abbey Lawrence 1st Place Overall Junior Speed
Blue Ribbon Scholarships
Christian Dieterich
Molly Holloway
Market Rabbits
Joshua Hayes 6th Place Premium Sale and Intermediate Showmanship
Breeding Rabbits
Joshua Hayes Polish Best of Show Varieties
Breeding Goats
K.C. St. John 2nd Place Doe
Public Speaking
Allie Holt 1st Place Junior
Emma Bassinger 2nd Place Junior
Stockton James 1st Place Intermediate
Lila Griffith 2nd Place Intermediate
Kayce Lopez 6th Place Senior
Anelise Wilson 4th Place Senior
Heifers
Taylor Grubbs Grand Champion Overall
Kayce Lopez Champion Hereford
Steer
Taylor Grubbs Propsect Steers-Reserve British and Market Steer 4th Place Premium Sale
Swine
Michael Kenley 6th Place Hampshire Premium Sale
Addison Kenley 5th Place Hampshire
Rian Timmermans 5th Place Cross Premium Sale
Paige Clausen 5th Place Cross Premium Sale
Goats
Evan Sylvester 1st Place Class 2, 4th Place Class 11, Premium Sale
Addison Kates 3rd Place Class 7, Premium Sale
Grant Reesor 9th Place Class 7
Augusta Reding Grand Champion Overall Class 13, 2nd Place Reserve Middle Weight, Premium Sale
Ben Knight 5th Place Class 8, Premium Sale
Ranchel Knight 6th Place Class 8
Eli Dollins 4th Place Class 3, Premium Sale
Lambs
Cole Myers Breeding Champion Dorper Premium Sale
Ben Knight 4th Place Dorper
Mason Pape Reserve Champion Overall Premium Sale
Kohl Patton 2nd Place Medium Wool Class 3 Premium Sale
Eli Dollins 6th Place Medium Wool Class 7
Home Economics-Food
Kyla Reid Grand Champion Premium Sale
Erik Dieterich Reserve Champion Premium Sale
Horticulture
K.C. St. John Grand Champion Silent Auction
Tucker Worley Reserve Grand Champion
Livestock Judging
1st Place Junior Team
Grace Real 1st Place Individual
Stockton James 2nd Place Individual
Bryce Borchardt 4th Place Individual
Zach Griffeth 5th Place Individual
1st Place Senior Team
Annie Braack 2st Place Individual
Mason Pape 4th Place Individual
Kyle Real 7th Place Individual

Comments are closed.